EPALS
European Pediatric Advanced Life Support (EPALS) – Zaawansowane Zabiegi Resuscytacyjne u Dzieci
CELE KURSU
Szkolenie personelu medycznego w zakresie wczesnego rozpoznawania dziecka w stanie niewydolności oddechowej lub krążeniowej.
Rozszerzenie wiedzy i umiejętności praktycznych wymaganych do przeprowadzenia interwencji zapobiegających rozwinięciu się niewydolności oddechowej lub zatrzymania krążenia u pacjentów pediatrycznych.
PROGRAM:
Przygotowanie przed kursem: każdy uczestnik otrzymuje materiały do kursu (podręcznik, Pre-test, program) w formie elektronicznej bądź również papierowej (co najmniej 3 tygodnie przed kursem) z zaleceniem zapoznania się z jego treścią. Pre-test jest to test wyboru mający na celu ocenę poziomu wiedzy wyjściowej kandydatów. Jego wynik nie wpływa na ocenę końcową na kursie.
Zajęcia składają się z:
- wykładów
- pokazów
- dyskusji
- symulacje
Głównym elementem przekazywania wiedzy są scenariusze symulowane na manekinach przystosowanych do wykonywania zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych.
Wykłady:
- Rozpoznanie dziecka poważnie chorego
- Wprowadzenie do zaopatrywania dróg oddechowych.
- Zaburzenie rytmu serca
- Pacjent po urazie – zaopatrzenie.
- Resuscytacja noworodka.
- Opieka poresuscytacyjna
Ćwiczenia i warsztaty:
- Zaopatrzenie dróg oddechowych
- Monitoring, rozpoznawanie zaburzeń rytmu, dwunastoodprowadzeniowe EKG
- Defibrylacja
- Zaburzenia rytmu serca – leczenie
- Równowaga kwasowo-zasadowa
- Zatrzymanie krążenia – scenariusze ćwiczeniowe
- Zatrzymanie krążenia w sytuacjach szczególnych
- zanurzenie podtopienie,
- hipotermia,
- ciąża,
- anafilaksja,
- zatrucia,
- astma,
- hipowolemia.
Dyskusja:
Etyka w resuscytacji
Pokazy:
Demonstracje działań przez grupę doświadczonych instruktorów mającą na celu przekazanie, na podstawie symulowanych scenariuszy, umiejętności oceny krytycznie chorego dziecka i podjęcie właściwych decyzji terapeutycznych. Odbywają się one przy wykorzystaniu elementów pozytywnej krytyki.
PROWADZĄCY:
Instruktorzy Europejskiej Rady Resuscytacji
OCENA:
Opiera się na kilku elementach. Zaliczenie praktyczne dotyczy znajomości algorytmów postępowania w przypadkach obecności ciała obcego w drogach oddechowych, podstawowych czynności resuscytacyjnych.
Umiejętności uczestników poddawane są również ocenie podczas scenariuszy egzaminacyjnych. Teoretycznym zaliczeniem jest test wyboru, zakresem obejmujący materiał z kursu.
CZAS TRWANIA:
2 dni
GRUPA:
6 osób na 2 instruktorów
ADRESACI KURSU:
Personel medyczny: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni pracujący bezpośrednio z pacjentami pediatrycznymi. Powinni oni posiadać doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje medyczne
MIEJCE I TERMIN:
Już niedługo pojawią się terminy 🙂
CENA:
Zapytaj o cenę
POBIERZ PLIK Z WYTYCZNYCH:
…